Sol Yumurtalık Ağrısı Kadın Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Yumurtalık Ağrısı Kadın Belirtileri ve Tedavisi

Sol yumurtalık ağrısı kadın, bayanlarda sol yumurtalık ağrının nedenlerinin birçok çeşidi vardır. İlk önce sol yumurtalık ağrısının hangi organdan kaynaklı olduğu bilinmesi gereklidir. Bu sol taraftaki ağrı, yani sol yumurtalıkta arada sırada şiddetli ağrı üreme organlarına girmekte ve sıkıntı yaratmaktadır. Üreme organlarının dışında, idrar yolları, iskelet kas sistemi ve sindirim sisteminden de kaynaklanabilir.

Sol yumurtalık ağrısı, yumurtalık kistinden kaynaklanma ihtimali çok yüksek olan yumurtalık ağrılarının neden kaynaklandığı ve ne zamandan beri olduğu, en kısa sürede tespit edilmesi ağrıların giderilmesi için çok önemlidir. Bunun yanında sol yumurtalık ağrılarının şiddeti, niteliği ve nereden başlayıp ve nerede bittiği de bir o kadar da önemlidir.
Sol yumurtalık ağrısının nedenlerine bakıldığında ise;
  • Üreme Organında görülen iltihaplanmalar
  • Yumurtalıkta oluşan kitleler ve kistler
  • Apandisit ağrıları
  • Dış gebelik yaşanması
  • Sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar ve iltihabi hastalıklar
  • Böbrek taşı oluşumu ya da safra kumu
  • İdrar yollarında görülen taşlar
  • İdrar yolları iltihapları
Sol tarafta yumurtalık ağrısına neden olan hastalıklar ya da rahatsızlıklar saydığımız belirtilerden kaynaklı olabilir. Bunlar diğer taraftan genelde kasıkta hissedilip kasık ağrıları da denmektedir. Bunların dışında kadınlarda görülen yumurtalık ağrılarının başka bir sebebi de sayılan durumlardan başka bir sebebi de olabilir. Bunlar, enfeksiyon ve iltihaplardan dolayı, yapışıklıktan dolayı, endometriosisten ve zor doğum gerçekleşmesine bağlı oluşan ağrılardır.

Sol yumurtalık ağrının nedeni ilk önce tespit edilmelidir. Bunun için de doktor hasta kişinin ultrason görüntülerini inceleyerek başlayabilir. Bu ağrıların hastanın durumunun sebebi yumurtalık kisti de olmakla birlikte, kistin varlığı sadece ultrasonla ya da daha gelişmiş lazerli yöntemlerle anlaşılmaktadır. Kasıkta ve yumurtalıkta hissedilen ağrılar kesinlikle hafife alınmamalı ve en kısa zamanda, Uzman bir doktora gidilmeli ve gerekli müdahalelerin başlanması hemen gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi sol yumurtalık ağrıları bir başka hastalığın habercisi olup, erken tanı her zaman çok önemlidir.

Sol Yumurtalık Ağrısı Kadın Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?

Yumurtalık Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi