Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı

Yumurtalık ağrısı, testis torbası içinde bulunan ve ortalama 20 gram ağırlığında olan yumurtalıklarda (testislerde) meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yumurtalıklar, biri biraz daha aşağıda diğeri ise daha yukarıda yerleşmiş organlardır. Yumurtalıklarda oluşan ağrılar erkekler için kaygı verici bir durum olabilir. Ancak, erkekler genellikle bu ağrılar şiddetli olmadıkça önemsemeyebilirler veya doktora gitmekten çekinebilirler. Yumurtalıklarda oluşan ağrıların birden çok sebebi olabilir. Özellikle travma, kasık fıtığı, kist, böbrek taşları ve çıban gibi durumlar erkeklerde yumurtalık ağrısına yol açabilir.

Yumurtalık Ağrısının Nedenleri

Yumurtalık ağrısına sebep olan hastalıklar ciddi olabileceğinden, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bazı tetkik, tahlil, renkli doppler veya çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak ağrının sebebi belirlenir. Testislerde oluşan ağrı dayanılmaz hale geldiğinde, tedavinin ilk adımı hastanın ağrısını geçirip rahatlamasını sağlamak olacaktır. Doktorun önereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar basit enfeksiyon hastalıklarında tamamen fayda sağlayabilir. Nadir olarak bazı vakalarda cerrahi müdahale gerektiren durumlar ile karşılaşılabilir. Spermatik kord bloğu ameliyatı, testis ağrılarında uygulanabilir cerrahi müdahaleler arasında yer alır.

Yumurtalık Ağrısının Olası Sebepleri

  • Yumurtalık Kanseri: Testis kanseri nadiren de olsa ağrı yapabilir. Skrotumda şişlik, ağrı veya hassasiyet olduğunda doktora başvurulmalıdır.
  • Kasık Fıtığı: Genellikle iki testiste de ağrı olduğunda ve ağrı dışında gözle görülür başka bir belirti yoksa, ilk akla gelen hastalık kasık fıtığı olmalıdır.
  • Testis Bükülmesi: Bazı travmalar sonucunda testislerde kan dolaşımı bozulur ve yeterince kanlanamaz. Bu olay neticesinde testislerde çok şiddetli ağrı oluşur. Testisi kaybetmeye kadar varan sonuçlar ile karşılaşılabilir. Ameliyat ile kan akışını sağlayan damar düzeltilir ve sorun giderilir.
  • Kan Çıbanı: Kuvvetli bir darbeye maruz kalındığında testislerde kan birikir. Bu sorunun çözümü, doktor kontrolünde biriken kanın akıtılmasıdır.
  • Epididimit: İltihap oluşmasına bağlı bir durumdur. Cinsel ilişki ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Testislerde şişlik ve kızarıklık olur. Aynı zamanda spermde kan görülme oranı yüksektir. Boşalma veya idrar yapma esnasında aşırı ağrı oluşabilir. Tedavisi doktorun uygun gördüğü antibiyotik ilaçlarla mümkündür.
  • Varikosel: Cinsel ilişki esnasında aşırı ağrıya sebep olur. Genellikle sol testiste daha fazla görülen varikoselin sebebi, skrotum içindeki damarların aşırı genişlemesidir. Tedavisi küçük cerrahi müdahale ve ilaçlar ile mümkündür.
  • Spermatosel: Testislerde sperm birikmesi sonucunda ortaya çıkan kistik yapılardır. Şiddetli ağrıya sebep olan bu sorun cerrahi müdahale ile giderilebilir.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısının Önemi

Erkeklerde yumurtalık ağrısı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Kısırlık veya hayati risk taşıyan hastalıklar olabileceğinden, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni