Yumurtalık Kanseri Evreleri
21 Haziran 2024

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık kanseri, kadınlar arasında en sessiz seyreden kanser türlerinden biridir. Genellikle son evresine kadar belirti vermeyen bu kanser türünde, yumurtalığın içinde başlayan kanser, yumurtalığın dışına sıçramadan kendini belli etmez. Tedavi için en önemli unsur, kanserin yumurtalığın dışına çıkmadan tespit edilmesidir. Erken tanı konulan hastaların büyük bir çoğunluğu hastalıktan kurtulma şansına sahiptir. Yumurtalık kanseri, menopoz sonrası dönemde daha sık görülmektedir. Özellikle ailesinde yumurtalık kanseri nedeniyle ölüm yaşamış kişiler daha yüksek risk altındadır. Kadınların daha az doğum yapması da hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Gelişmiş toplumlarda menopoz sonrası dönemde daha sık görülen bu kanser türü, her kadının yaklaşık %1 olasılıkla yakalanabileceği bir hastalıktır. Doğum kontrol haplarını beş yıl süreyle kullanan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski %50 oranında azalır. Genellikle geç evrede belirti vermeye başlayan hastalık, sindirim sorunları, karında şişlik ve ele gelen kitle gibi belirtilerle kendini gösterir.

Evre 1: Hastalık yumurtalık içinde sınırlıdır. Bu evrenin üç bölümü vardır.

Evre 1a: Zararlı kanser hücreleri yalnızca bir yumurtalığın içindedir.

Evre 1b: Kanser hücreleri her iki yumurtalıkta da kendini gösterir. Ancak kanser hücreleri hala yumurtalıkların içindedir.

Evre 1c: Kanser hücreleri bir veya iki yumurtalıkta bulunsa da, artık kanser yumurtalık dışına çıkmaya başlamış ve yumurtalık üzerindeki kötü huylu tümör patlamıştır. Karın içine sıçraması ile kanser hücreleri karın içerisindeki sıvıda görülmeye başlamıştır.

Evre 2: Kanser hücreleri bir veya iki yumurtalıkta vardır. Ancak, leğen kemiğinin içinde yer alan bölgeye yayılmaya başlamış, bu bölgede kanser hücrelerinin yayılımı mevcuttur.

Evre 2a: Tümörler rahim veya tüplere yayılım göstermiştir veya her ikisine birden yayılmıştır.

Evre 2b: Kanser hücreleri rahim ve tüplere yayılma gösterdikten sonra mesane ve kalın bağırsağa yayılmaya başlamıştır.

Evre 2c: Kanser hücreleri 2a ve 2b yayılımlarından birini yapmıştır. Ayrıca kanser artık yumurtalık dışına yayılmış ve yumurtalık üzerindeki tümör kökenli kist patlamıştır veya karın içerisindeki sıvıda kanser hücreleri gözlemlenmiştir.

Evre 3: Kanser hücreleri yumurtalığın dışında ve karın içine sıçramaya başlamıştır. Karaciğerin dış zarına tutunmaya başlar.

Evre 3a: Kanserli hücreler karın zarına sıçramıştır. Mikroskop altında görülebilecek boyutta kitleler haline gelmiştir.

Evre 3b: Karın zarında bulunan kanser kitleleri gözle görülen 2 cm küçük kitleler halindedir.

Evre 3c: Kanser karın içinde yayılım göstermiş ve artık kitleler büyümeye başlamıştır. 2 cm büyük hale gelmiştir. Lenf bezlerine sıçramaya başlamıştır.

Evre 4: Kanserli hücreler daha uzak organlara yayılım yapmaya başlamıştır. Karaciğer ve akciğerlere yayılım başlamıştır.

Yumurtalık kanseri evrelerinde en önemli husus, hastalığın erken evrede teşhis edilmesidir. Hastaların %75'i geç evre dediğimiz evre 3 ve evre 4'te hekime başvurmaktadır. Bu kanser türünün erken tanısı hayat kurtarmaktadır. Bu nedenle, düzenli hekim kontrollerini aksatmamak büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Güncel

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?