4 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

4 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda başlayan ve zamanla yayılıp diğer organlara sıçrayan bir kanser türüdür. Normal hücreler kanser hücrelerine dönüşerek hızla bölünmeye devam eder ve tümörler oluşturur. Yumurtalık kanserlerinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle kadınların yıllık muayenelerini aksatmadan yaptırmaları gerekir. Yumurtalık kanserlerinin kesin ve doğru bir şekilde tanı konulması, bölgeden alınacak parçanın patolojiye gönderilmesinden sonra mümkün olur.

1. Evre Yumurtalık Kanseri

Birinci evre yumurtalık kanserinde, kanser henüz yumurtalıklarda sınırlıdır ve başka taraflara yayılmamıştır. Bu evrede kanserli hücreler yumurtalık yüzeyinde ve karın içindeki sıvıda az da olsa bulunabilir. Bu safhada kanserin kontrolü sağlanarak yayılmasının önlenmesi hedeflenir. Erken evrede yumurtalık kanserlerinin tedavisi ve iyileşme oranı daha yüksektir. Cerrahi girişimlerle hastalık tedavi edilebilir. Ancak çok küçük kanser parçalarının kalması nedeniyle hastalığın tekrarlama olasılığı vardır.

2. Evre Yumurtalık Kanseri

İkinci evrede kanser yumurtalıklarda ve karının alt kısmında yayılmış durumdadır. Bu aşamada cerrahi yöntemle kanserli kısımlar çıkarıldıktan sonra kemoterapi başlar. Cerrahi yöntem uygulandıktan sonra karın içi bölgeye kemoterapi uygulanarak kalan küçük kanser parçalarının yok edilmesi amaçlanır. Eğer kanserli dokunun boyutu 1 cm'den daha küçülmüşse, sonrasında uygulanacak kemoterapi daha başarılı olmaktadır. Kemoterapi bu evrede kanser hücrelerinin en yoğun olduğu alanlara yapılır.

3. Evre Yumurtalık Kanseri

Üçüncü evrede kanser biraz daha büyüyerek yumurtalıklardan dış kısımlara yayılmıştır, ancak henüz karaciğere yayılmamıştır. Bu evrede yapılan cerrahi müdahale ile kanserli bölgenin tümünü çıkarmak mümkün değildir. Cerrahi tedavi ve kemoterapi birlikte uygulanır.

4. Evre Yumurtalık Kanseri

Dördüncü evre, yumurtalık kanserinin tedavisinin en zor olduğu evredir. Bu evrede kanser karın dışındaki organlara ve karaciğere yayılmıştır. Cerrahi tedavi ve kemoterapi birlikte kullanılır. Bu evre en yüksek ölüm riskine sahip evredir. Hedefe yönelik tedaviler ve kanser ilaçları kullanılarak tedavi süreci yönetilir. Dördüncü evre yumurtalık kanserlerinde cerrahi girişim yapıldıktan sonra karın içine geniş bir kateter konularak kemoterapi uygulaması buradan yapılır. Bu evre, en tehlikeli, tedavisi en zor ve tekrarlama riskinin en yüksek olduğu evredir.

Ek Bilgiler

Yumurtalık kanserinin belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

  • Karın şişliği
  • Karın ağrısı
  • Hızlı doyma veya iştah kaybı
  • İdrar sıklığında artış
  • Adet düzensizlikleri

Yumurtalık kanseri risk faktörleri arasında ise:

  • Genetik yatkınlık (BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonları)
  • Ailede yumurtalık veya meme kanseri öyküsü
  • İleri yaş
  • Kısırlık tedavisi geçmişi
  • Erken adet görme veya geç menopoz

Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile yumurtalık kanserinde başarılı sonuçlar alınabilir. Bu nedenle düzenli kontroller ve belirtilerin göz ardı edilmemesi önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi